сряда, декември 15, 2010

Алкохолът и отношението ни към него

В наши дни алкохола е неразделна част от нашето ежедневие.
Дали пием с повод, дали без повод, пиенето е важна част от нас.
Повечето наши щастливи моменти са придружени с пиене на алкохол. Много от лошите ни моменти също са съпътствани от пиене, че и напиване. Смятам, че днес както не можем да живеем без хляб, така не можем и без алкохол (колкото и силно да звучи).
Точно поради това важно място на алкохола, смятам да проследя от къде е дошъл той, и как се възприема пиенето на алкохол при различните религии.

Като начало, алкохолът датира от преди повече от 11000-12000 години. Още древните хора са използвали част от храната си за производството на алкохол. Важно е да се каже, че те са използвали алкохол в своите обичаи и при ритуално почитане на боговете.
Различните народи, според тяхного географско разположение, и според растителните култури, които са отглеждали, са правели алкохол от различни неща.
Южните народи, например, са оставяли да ферментира грозде. Северните пък, поради липсата на лозя, са пиели медовина.
Китайци и японци са пиели алкохол добит от ферментирал ориз. Дори при ислямските народи виното било разпространено, макар и строго забранено от Мохамед.
В чисто състояние етиловият алкохол или етанол, е получен през XІІ век от алхимици (вероятно араби :).
Алкохолът бързо става неразделна част от менюто на господарите, на царете и на обикновените хора. Във всички разкази за славни победи са описани пиршествата след победата. Разбира се тези пиршества са били свързани основно с ядене, пиене и други работи :))
Ярък пример е как българския хан Крум, след славната победа над византийския владетел Никифор І Геник, прави чаша от черепа му. С това Крум смятал, че силата на Никифор ще премине в него. Разбира се с тази чаша се е пиело не друго, а точно алкохол.
Много от археологическите разкопки откриват най-различни, богато украсени чаши, притежавани някога от славни владетели с предназначение консумация на алкохол.
По мое лично мнение повечето древни народи са били битови алкохолици етило-поклонници. Пак по мое мнение и съвременните такива са същите :))

Нека сега да разгледаме възприемането на алкохола в различните религии и култури

Алкохолът в древен Египет

Производството на алкохол датира още от самото начало на цивилизацията в древен Египет. Алкохолните напитни били много важни по онова време. Доказателство за това е, че докато древните египетски богове били по-скоро местни, Озирис(смятан за изобретател на бирата) бил почитан в цял Египет. Бирата в древен Египет била смятана за необходимост. Египтяните варяли бира ежедневно.
И виното и бирата били обожествявани. Древните египтяни са произвеждали около 17 вида бира и поне 24 разновидности вино.
Алкохолните напитки са били използвани за развлечение, хранене, медицина, в ритуали, за възнаграждение и погребални цели. Задължителна част в гробниците бил и алкохолът, предназначен за задгорба употреба.
Египтяните не осъждали пиянството и злоупотребата с алкохола като проблем. Въпреки това, те били резервирани по отношение на таверните, които често били място за проституция и прекомерно пиене.
Бирата била пиетие за всички - бедни, богати, малки, големи.
Често бирата била част и от надницата...представи си да ти плащат в бира :))))
Тя до толкова била разпространена, че махморлука се смятал като абсолютно нормална причина за отсъствие от работа по болест. (това го аплодирам силно)
От друга страна виното било напитка за по-специални случаи, и се пиело основно от елита и богатите. Вино пиели само тези, които можели да си го позволят, тъй като било доста скъпо. Видовете и количеството вино у домакина показвали колко заможен е той, и колко нагоре е в йерархията. Познато нещо и в наши дни, нали? :)
Независимо от вредата, древните египтяни обичали алкохола. При тържествата било похвално гостите да ядат и да пият колкото могат, докато се напият и започнат да повръщат - след това всичко започвало отначало! (clap)(bow) :)))))))))))))
Без значение дали било вино или бира, питието в древен Египет било посветено на бог или богиня. Това красноречиво показва колко важно е било пиенето на алкохол по онова време.

Алкохолът в древен Китай

Разнообразни алкохолни напитни са били използвани в Китай още от праисторически времена. Там алкохолът е смятан по-скоро като духовна храна, отколкото като материална такава. Той е имал важна роля в религиозния живот на китайския народ. В древността хората винаги са пиели при провеждане на религиозни церемонии, преди военни мероприятия, при жертвоприношения към боговете, по случай военни победи и празненства, преди екзекуции, сватби, смърт и много други.
Общо взето винаги са пиели :))
Най-ранните данни за алкохол в Китай датират от 7000г. пр. Хр. Това било вино, приготвяно от ферментирал ориз, мед и плодове.
Китайски императорски указ от 1116 г. пр. Хр. гласи, че употребата на алкохол в умерени количества е Божия повеля. Независимо дали това е така или не, употребата на алкохол носела големи печалби за хазната.
Алкохолът бил широко използван в китайското общество. Приложенията му, както казахме, били необятни и повсеместни. Забрана за производство на алкохол и отмяната й е имало 41 пъти между 1100-1400 г. пр. Хр. Затова всеобщата и пълна забрана на употребата на алкохол била непосилна дори за мъдреците. Следователно са били налице условия за злоупотреба с пиенето.
В Китай има поговорка "хиляда чаши вино не са твърде много, при среща на приятели".
Съществувал специален етикет на сервирането и консумацията на алкохол. Първо винаги се сервирало на най-възрастните. Чашата трябвало да бъде пълна догоре с вино, и противното се смятало за липса на уважение към госта. Неучастие в тост се смятало за неуважение, и ако гостът не можел да пие повече, той бил длъжен да намери свой заместник, и така да спаси репутацията си. (това ми напомня на мъдрата мисъл "пий до отказ плюс две повторения")
Макар, че всички гледаме по филмите и рекламите как китайците се наливат с чай от какво ли не, смятам, че не само той е бил на почит в Китай. Определено, важно място на масата (или земята:Д) е имал и алкохолът, а при банкет с приятели, явно количествата са били по-скоро неумерени :))

Отношение към алкохола в древна Гърция и Рим

Преди да започнат да произвеждат вино, древните гърци са пиели медовина (напитка от мед и вода). От 1700г. пр. Хр. и през следващите хилядолетия, виното добива голяма популярност и в Гърция, както и в останалия свят. То е въведено в религиозните ритуали, в медицината, и станало неразделна част от ежедневната храна и госпотриемството. Гърците са представяни като едни от най-умерените древни народи. Това вероятно е резултат от начина им на живот, от порядките им, а също и от умерената консумация на алкохол.
Изключение от това прави култа към бог Дионис, според който се смятало, че опияняването приближава хората до тяхното божество.
Макар, че битовия алкохолизъм се е срещал рядко сред гърците, пиянството на празнества и фестивали не било нещо необичайно. В действителност, симпозиума, вечерно събиране на мъже с цел разговори, забавление и пиене, често приключвал с голямо напиване.
Ксенофон и Платон, например, са били привърженици на умереното пиене, като предпоставка за здравословен и щастлив живот. И двамата обаче били критични по отношение на пиянството. Хипократ открил множество лечебни свойства на виното, които дълго били използвани. По-късно, Аристотел и Зенон също били против пиянството.
В Микенска гърция съществувал "празник на виното" в чест на "месеца на младото вино". Няколко фестивала са се провеждали ежегодно в чест на Бога на виното.

След завладяването на средиземноморието от Римската империя, започват и истинските пиянства, и масовата залоупотреба с алкохол. Практики, пример за прекомерната употреба на алкохол са: пиене на гладно, преди ядене; повръщане с цел продължаване на пиенето и яденето. Често се играят игри за напиване. Пример за такава игра е бързото изпиване на няколко чаши, като броя чаши е равен на показанието на хвърлен зар.(Been there, done that :Д)
Докато до преди това въздържанието не е било пример за хвалебствия, явно увеличеното консумиране на алкохол е наложило Юлий Цезар да бъде даден за пример за умерено консумиращ алкохол. Тъй като Рим продължил да запада, прекомерното пиене ставало все по разпространено, като дори Марк Антоний бил горд със своето разрушително пиянско поведение.

Явно древните гърци са били по-скоро умерени консуматори на алкохол, докато не са били завладяни от римляните. Ей тия римляни значи, как може да покварят така иначе високо интелигентните гърци. Ако не бяха римляните, сега щяхме да се телепортираме с кеф до офиса, да летим с колите, и да ходим на екскурзия до Юпитер примерно :))) (joke)

Употреба на алкохол при християните

Още преди Христа, ставоеврейското отношение към виното е било положително. Виното е част от Божия свят, и затова задължително е добро, въпреки, че прекомерната употреба се осъжда остро. Виното било питие за всички съсловия и възрасти. Християнските и еврейски религиозни ритуали често са включвали употреба на алкохол. За определени церемонии е имало предписано точно количество вино, което трябва да се изпие.
През първите 1800 години от църковната история, християните пият алкохолни напитки като част от своето ежедневие, като почти винаги виното е част от християнската трапеза. Те са вярвали, че алкохола е дар божи и прави живота на хората по-щастлив, но в същото време злоупотребата с алкохол води до алкохолизъм, който е смятан за грях.
През 19ти век протестантите решили, че употребата на алкохол е забранена, защото е смятана за грях. Въпреки това употребата на алкохол е често споменавана в Библията.
В Библията виното е символ на изобилието и благоденствието (положителна страна). В отрицателна светлина, пиенето на чаша силно вино и опияняването след това, са представени като Божи гняв и съд. Пак според Библията Иисус е превърнал водата във вино на сватба в Кана. В библейските времена виното се използвало още за устна упойка и за спомагане на храносмилането.
В средновековието виното и бирата също били на почит, като важна част от трапезата, от пиршеството, та дори и от заплатата.
С колонизирането на Америка, там били занесени големи количества алкохолни напитки. Веднага след стъпването на сушата, започнало и производството на алкохол. Видно мнение за пиенето перефразирано гласи - Питието само по себе си е Божие чадо, и трябва да бъде прието с благодарност, но злоупотребата с алкохол е Дяволско отроче; виното е от Бога, а опияняването, от Дявола.
В наши дни, гледните точки относно алкохола в християнвстото, са разделени на три:
- Според първата, пиенето е разрешено и то е нещо хубаво;
- Според втората, пиенето е забранено по закон, защото Господ изисква въздържание;
- А според третата, пиенето е забранено от съображение за предпазливост(т.е. вярва се, че въздържанието е най-добрия начин на живот).

Трезвеният Ислям и неговите хора

Пиенето на алкохол е строго забранено в Корана. На няколко места се споменава защо това е така, а именно:
- забранено е мюсюлманин да се моли пиян;
- алкохолът съдържа и добро и зло, но злото е по-голямо от доброто;
- упойващите вещества(като алкохол) "са били наричани" изващения на Сатаната, предназначени да отлъчат хората от Бог и техните молитви.
Поради тези причини, вярващите мюсюлмани не употребяват алкохол под никаква форма.
Пророкът Мохамед също проповядвал пълно въздържание, с мотива, че ако алкохола в големи количества опиянява, то той е забранен дори в малки количества.
В Исляма, употребата на алкохол е разрешена единствено в готвенето и то в много малки количества.
Корана е книга с насоки към цялото човечество. Тя е набор от инструкции от Твореца за Неговото творение. Ако следват тези указания, животът на хората ще бъде лесен и спокоен, дори във време на трудности. Бог отнася алкохола към идолопоклонство и го определя като зло. Въпреки това, Той е милостив и щедър към вярващите и признава силата на пристрастяването.
И така, мюсюлманите определено не са пиещи алкохол пичове, но пък имат интересна история. Аз ги приветствам за това, че не пият, и ако някога те решат да пият аз ше ги подкрепя :))))


В заключение на всичко това, определено имаме довод да кажем, че човека обича алкохола. И не само, че го обича, но дори има свои правила кога, как, защо, и с кого да пие. Ако причината да ядем е това, че в противен случай ще умрем от глад, то причината да пием алкохол е не по-малко изначална. Алкохолът ни дарява с веселба, със щастие, с утеха и куп други неща. Злоупотребата с алкохол обаче, може да бъде фатална. Затова драхи хора, пийте само толкова, колкото можете, и нека пиенето не става спорт и надпревара.

И никога не шофирайте след консумация на алкохол, за да не стават кофти работи!!!

2 коментара:

Анонимен каза...

брааа фатал. като изключим зубарските ти извлеяния ->(joke), е забавно и приятно четиво.аре пием петък,събота щото атеизма рулз

Фатала каза...

Може ве, Събота не мога, ама Петък съм навит :))) И Неделя съм навит :Д